PSS = princíp stavebného sporenia!

Autor: Richard Ruckschloss | 23.2.2012 o 14:08 | (upravené 23.2.2012 o 14:38) Karma článku: 14,23 | Prečítané:  2569x

Stavebné sporenie je založené na myšlienke, že stavebný sporiteľ si svojimi vkladmi, štátnou prémiou a úrokmi nasporí časť prostriedkov, ktoré potrebuje na zlepšenie svojho bývania (zdroj www.pss.sk). Aká pekná definícia.

Zaujímavosťou tohto systému však je to, že nebyť štátnej prémie, sporiteľ by na tom nezarobil, ale prerobil? Že ako je to možné? Veď je to sporenie, tak hromadním vkladov by mal na tom klient predsa niečo získať, nie?

To som si do dnešného dňa myslel aj ja. Až som otvoril ročný výpis zo stavebného sporenia a po matnom prečítaní pár riadkov som zistil, že všetko je znovu inak. Sme predsa na slovensku. :)

Pre vysvetlenie:

Každý mesiac, pravidelne ide na sporenie (v mojom prípade najnižšia možná suma sporenia) suma 16,60 eur.

Sporenie robí teda ročne spolu 199,20 eur.

Úrok zo sporenia mi bol pripísaný vo výške 17,00 eur, z čoho bola stiahnutá daň vo výške 3,23 eur.

Po odrátaní dane bol teda úrok 13,77 eur.

Poviem si, celkom fajn. Vložil som bez mála 200 eur a zarobil som niečo cez 13 eur. Ale prvá položka vo výpise znela: "Poplatok za vedenie účtu je 18,00 eur!!!!!!"

Takže som bol razom v strate a nie v zisku. Keďže 13,77 - 18,00 = -4,23! Nebyť štátnej prémie vo výške 24,90 eur by som teda mal po roku sporenia na účte menej, ako som tam vložil. To je zaujímavý systém, čo poviete? Pravdou je, že keby som mesačne vkladal vyššiu sumu, tak aj úrok by bol väčší.

No to by bolo potrebné vkladať tam aspoň 40 eur mesačne, aby bol úrok po odrátaní všetkých poplatkov v pluse a nie v mínuse. Prečo je ale poplatok za vedenie účtu taký vysoký? Veď jediná komunikácia sporiteľne s klientom je tá, že raz za rok pošlú obálku s jednostranovým výpisom. Zjavne je to ale pre niekoho dobrý zárobkový systém. Alebo trestajú klientov, ktorí majú minimálnu sumu vkladov?


 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Trumpizmus. Politický smer, ktorým sa neriadi ani Donald Trump

Medzi republikánmi po týchto voľbách už neplatí konsenzus z Reaganovej éry, že strana by mala byť konzervatívna.

KOMENTÁRE

Štartuje nová éra Ameriky, Trump sa stáva prezidentom

Časť sveta sa bude s obavami prizerať, ako napĺňa volebný slogan.


Už ste čítali?